SRF1006-501Y | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRF1006-501Y |
Description | CMC 500UH 840MA 2LN 800 OHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 500 µH @ 100 kHz 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 800 Ohms @ 2 MHz 840mA DCR 70mOhm |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRF1006-501Y Models |
Category | Current Rating (Max) 840mA |
Manufacturer Bourns Inc. | DC Resistance (DCR) (Max) 70mOhm |
Series | Voltage Rating - DC 50V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Filter Type Signal Line | Size / Dimension 0.394" L x 0.343" W (10.00mm x 8.70mm) |
Number of Lines 2 | Height (Max) 0.256" (6.50mm) |
Impedance @ Frequency 800 Ohms @ 2 MHz | Package / Case Horizontal, 4 PC Pad |
Inductance @ Frequency 500 µH @ 100 kHz | Base Product Number |