SRF0502-142Y
DigiKey Part Number
118-SRF0502-142YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRF0502-142YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRF0502-142YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF0502-142Y
Description
CMC 2.6UH 1.5MA 2LN 1.4 KOHM SMD
Detailed Description
2.6 µH @ 100 kHz 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 1.4 kOhms @ 100 MHz 1.5mA DCR 55mOhm
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
55mOhm
Voltage Rating - DC
50V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height (Max)
0.098" (2.50mm)
Impedance @ Frequency
1.4 kOhms @ 100 MHz
Inductance @ Frequency
2.6 µH @ 100 kHz
Base Product Number
Current Rating (Max)
1.5mA