SRF0502-102Y
DigiKey Part Number
118-SRF0502-102YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRF0502-102YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRF0502-102YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF0502-102Y
Description
CMC 2.5UH 2A 2LN 1 KOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 µH @ 100 kHz 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 1 kOhms @ 100 MHz 2A DCR 45mOhm
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
45mOhm
Manufacturer
Bourns Inc.
Voltage Rating - DC
50V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.098" (2.50mm)
Impedance @ Frequency
1 kOhms @ 100 MHz
Package / Case
Nonstandard, 4 Lead
Inductance @ Frequency
2.5 µH @ 100 kHz
Base Product Number
Current Rating (Max)
2A