SMLJ33CA
DigiKey Part Number
SMLJ33CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMLJ33CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMLJ33CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ33CA
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 56.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
EDA/CAD Models
SMLJ33CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
56.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V