SMAJ33CA-Q
DigiKey Part Number
SMAJ33CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ33CA-QCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ33CA-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ33CA-Q
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 7.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
EDA/CAD Models
SMAJ33CA-Q Models
Category
Power - Peak Pulse
400W
No
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.5A