SF-1206SP175L-2-A9
DigiKey Part Number
118-SF-1206SP175L-2-A9TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SF-1206SP175L-2-A9CT-ND - Cut Tape (CT)
118-SF-1206SP175L-2-A9DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF-1206SP175L-2-A9
Description
FUSE BOARD MNT 1.75A 63VDC 1206
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.75 A 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SF-1206SP175L-2-A9 Models
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
1.5
Part Status
Active
Approval Agency
cUL, UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W x 0.035" H (3.10mm x 1.60mm x 0.90mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
80 mOhms