SF-1206SA160W-2
DigiKey Part Number
118-SF-1206SA160W-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SF-1206SA160W-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-SF-1206SA160W-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF-1206SA160W-2
Description
FUSE BOARD MNT 1.6A 110VDC 1206
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.6 A 110 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
0.52
Approval Agency
cUL, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W x 0.042" H (3.20mm x 1.60mm x 1.08mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.043 Ohms