SDR1005-331KL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SDR1005-331KL |
Description | FIXED IND 330UH 550MA 1.15 OHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 330 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 550 mA 1.15Ohm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SDR1005-331KL Models |
Category | Shielding Unshielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 1.15Ohm Max |
Series | Q @ Freq 56 @ 70kHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Self Resonant 4MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Type Drum Core, Wirewound | Inductance Frequency - Test 1 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±10% | Size / Dimension 0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm) |
Current - Saturation (Isat) 600mA | Base Product Number |