SDR1005-331KL
DigiKey Part Number
SDR1005-331KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR1005-331KLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR1005-331KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR1005-331KL
Description
FIXED IND 330UH 550MA 1.15 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 550 mA 1.15Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDR1005-331KL Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.15Ohm Max
Series
Q @ Freq
56 @ 70kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
4MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
600mA