SDE0805A-221K
DigiKey Part Number
SDE0805A-221KTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDE0805A-221KCT-ND - Cut Tape (CT)
SDE0805A-221KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDE0805A-221K
Description
FIXED IND 220UH 800MA 960 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 800 mA 960mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDE0805A-221K Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
960mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
6MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Current - Saturation (Isat)
600mA