RLB9012-471KL
DigiKey Part Number
RLB9012-471KL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLB9012-471KL
Description
FIXED IND 470UH 680MA 1.1 OHM TH
Detailed Description
470 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 680 mA 1.1Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
RLB9012-471KL Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.1Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.9MHz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)