RLB0912-3R3ML
DigiKey Part Number
RLB0912-3R3ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLB0912-3R3ML
Description
FIXED IND 3.3UH 4.5A 18 MOHM TH
Detailed Description
3.3 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.5 A 18mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
RLB0912-3R3ML Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
18mOhm Max
Series
Q @ Freq
30 @ 7.96MHz
Packaging
Bulk
Frequency - Self Resonant
50MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.343" Dia (8.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Current - Saturation (Isat)
6.5A