PWR263S-35-20R0F
DigiKey Part Number
PWR263S-35-20R0F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWR263S-35-20R0F
Description
RES SMD 20 OHM 1% 35W D2PAK
Detailed Description
20 Ohms ±1% 35W Chip Resistor TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
PWR263S-35-20R0F Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.398" L x 0.409" W (10.10mm x 10.40mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)