PLN060-ER20A05S
DigiKey Part Number
118-PLN060-ER20A05STR-ND - Tape & Reel (TR)
118-PLN060-ER20A05SCT-ND - Cut Tape (CT)
118-PLN060-ER20A05SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLN060-ER20A05S
Description
TRANSF PLANAR 60W 5V OUT
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Over Ethernet (PoE) For For DC/DC Converters SMPS Transformer 1500Vrms Isolation 200kHz Surface Mount
Category
Voltage - Isolation
1500Vrms
Manufacturer
Bourns Inc.
Inductance @ Frequency
21µH @ 100kHz
Series
Frequency
200kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
For DC/DC Converters
Size / Dimension
0.886" L x 0.827" W (22.50mm x 21.00mm)
Applications
Power Over Ethernet (PoE)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Primary
36 ~ 72V
Style
Planar
Voltage - Auxiliary
12V @ 30mA