MOV-10D201KTR
DigiKey Part Number
118-MOV-10D201KTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MOV-10D201KTRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-10D201KTR
Description
VARISTOR 200V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-10D201KTR Models
Category
Current - Surge
2.5 kA
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
30J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
185 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
200 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
225 V