MH2029-601T
DigiKey Part Number
118-MH2029-601TTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MH2029-601TCT-ND - Cut Tape (CT)
118-MH2029-601TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MH2029-601T
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
600 Ohms @ 100 MHz 1 Power, Signal Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 2.3A 60mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MH2029-601T Models
Category
Current Rating (Max)
2.3A
Manufacturer
Bourns Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
60mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power, Signal Line
Height (Max)
0.041" (1.05mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz