MF-USMF010-2
DigiKey Part Number
MF-USMF010-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MF-USMF010-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MF-USMF010-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-USMF010-2
Description
PTC RESET FUSE 30V 100MA 1210
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 100 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
EDA/CAD Models
MF-USMF010-2 Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
800 mOhms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
15 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
30V
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Size / Dimension
0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Trip (It)
300 mA
Thickness (Max)
0.033" (0.85mm)
Current - Max
10 A