MF-SM150/33-2
DigiKey Part Number
MF-SM150/33-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MF-SM150/33-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MF-SM150/33-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-SM150/33-2
Description
PTC RESET FUSE 33V 1.5A 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 33V 1.5 A Ih Surface Mount 2-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF-SM150/33-2 Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
60 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
230 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
33V
Current - Hold (Ih) (Max)
1.5 A
Size / Dimension
0.344" L x 0.264" W (8.75mm x 6.71mm)
Current - Trip (It)
3 A
Thickness (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Max
40 A