MF-RM055/240-2
DigiKey Part Number
118-MF-RM055/240-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-RM055/240-2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-RM055/240-2
Description
PTC RESET FUSE 240V 550MA RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 240V (265V Int) 550 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF-RM055/240-2 Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
450 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.45 Ohms
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.551" L x 0.161" W (14.00mm x 4.10mm)
Voltage - Max
240V (265V Int)
Height - Seated (Max)
0.882" (22.40mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
550 mA
Lead Spacing
0.114" (2.90mm)
Current - Trip (It)
1.25 A
Current - Max
7 A