MF-RM025/240-0
DigiKey Part Number
118-MF-RM025/240-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-RM025/240-0
Description
PTC RESET FUSE 240V 250MA RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 240V (265V Int) 250 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.3 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
3.8 Ohms
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.394" L x 0.150" W (10.00mm x 3.80mm)
Voltage - Max
240V (265V Int)
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
250 mA
Lead Spacing
0.114" (2.90mm)
Current - Trip (It)
560 mA
Current - Max
3.5 A