MF-PSMF010/24X-2
DigiKey Part Number
118-MF-PSMF010/24X-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-PSMF010/24X-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-PSMF010/24X-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-PSMF010/24X-2
Description
PTC RESETTABLE 0.1A 24V SMD 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 100 mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric), Concave
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1 Ohms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
7.5 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
24V
Package / Case
0805 (2012 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Size / Dimension
0.085" L x 0.053" W (2.15mm x 1.35mm)
Current - Trip (It)
300 mA
Thickness (Max)
0.033" (0.85mm)
Current - Max
80 A