MF-NSML260/12-2
DigiKey Part Number
MF-NSML260/12-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MF-NSML260/12-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MF-NSML260/12-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-NSML260/12-2
Description
PTC RESET FUSE 12V 2.6A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 12V 2.6 A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
EDA/CAD Models
MF-NSML260/12-2 Models
Resistance - Initial (Ri) (Min)
4 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
30 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
12V
Size / Dimension
0.128" L x 0.063" W (3.25mm x 1.60mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
2.6 A
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Trip (It)
5.2 A
Current - Max
50 A