MF-NSMF125-2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MF-NSMF125-2 |
Description | 1206 POLYMER PTC 1.25A/6V |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1.25 A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
Category | Resistance - Initial (Ri) (Min) 50 mOhms |
Manufacturer Bourns Inc. | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 140 mOhms |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q200 |
Type Polymeric | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Max 6V | Package / Case 1206 (3216 Metric), Concave |
Current - Hold (Ih) (Max) 1.25 A | Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
Current - Trip (It) 2.5 A | Thickness (Max) 0.028" (0.70mm) |
Current - Max 100 A | Approval Agency cUL, cURus, TUV |