MF-NSMF110/16X-2
DigiKey Part Number
118-MF-NSMF110/16X-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-NSMF110/16X-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-NSMF110/16X-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-NSMF110/16X-2
Description
FUSE RESET PPTC 1206 1.1A/16V
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 1.1 A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
60 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
230 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.1 A
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)
Current - Trip (It)
2.2 A
Approval Agency
cUL, cURus, TUV
Current - Max
100 A