MF-NSMF016-2
DigiKey Part Number
118-MF-NSMF016-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-NSMF016-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-NSMF016-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-NSMF016-2
Description
PTC RESET FUSE 160MA 1206
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 160 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
700 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
6 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
30V
Current - Hold (Ih) (Max)
160 mA
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Current - Trip (It)
370 mA
Thickness (Max)
0.033" (0.85mm)
Current - Max
10 A