MF-NSHT020KX-2
DigiKey Part Number
118-MF-NSHT020KX-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-NSHT020KX-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-NSHT020KX-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-NSHT020KX-2
Description
PTC RESET FUSE 30V 200MA 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 200 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
600 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
5 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Polymeric
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
30V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Current - Trip (It)
1 A
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Current - Max
20 A
Thickness (Max)
0.033" (0.85mm)