DV230K4032R2
DigiKey Part Number
118-DV230K4032R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-DV230K4032R2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-DV230K4032R2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DV230K4032R2
Description
VARISTOR 360V 1.2KA 4032
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 4032 (1080 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DV230K4032R2 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
396 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
23J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
170 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
230 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
300 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
324 V
Package / Case
4032 (1080 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
360 V