CVH252009-1R5M
DigiKey Part Number
CVH252009-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
CVH252009-1R5MCT-ND - Cut Tape (CT)
CVH252009-1R5MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVH252009-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 1.5A 70 MOHM SMD
Detailed Description
1.5 µH Shielded Multilayer Inductor 1.5 A 70mOhm Max 1008 (2520 Metric)
EDA/CAD Models
CVH252009-1R5M Models
Category
DC Resistance (DCR)
70mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
50MHz
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)