CRT0603-BY-1003ELF
DigiKey Part Number
CRT0603-BY-1003ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
CRT0603-BY-1003ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
CRT0603-BY-1003ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRT0603-BY-1003ELF
Description
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense Thin Film
EDA/CAD Models
CRT0603-BY-1003ELF Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)