CDNBS08-T58CC
DigiKey Part Number
118-CDNBS08-T58CCTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CDNBS08-T58CCCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CDNBS08-T58CCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDNBS08-T58CC
Description
TVS DIODE 58VWM 100VC 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100V Clamp 24A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDNBS08-T58CC Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
24A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
2700W (2.7kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Ethernet
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
4
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
100V