BVRA0402-14PFR
DigiKey Part Number
118-BVRA0402-14PFRTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-BVRA0402-14PFRCT-ND - Cut Tape (CT)
118-BVRA0402-14PFRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BVRA0402-14PFR
Description
VARISTOR 23.25V 20A 0402
Detailed Description
23.25 V 20 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric)
Category
Current - Surge
20 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
0.05J
Capacitance @ Frequency
84 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
14 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
18 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
20 V
Varistor Voltage (Typ)
23.25 V
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Varistor Voltage (Max)
26.5 V