BVR0805-11PFR
DigiKey Part Number
118-BVR0805-11PFRTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-BVR0805-11PFRCT-ND - Cut Tape (CT)
118-BVR0805-11PFRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BVR0805-11PFR
Description
VARISTOR 19V 100A 0805
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 V 100 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BVR0805-11PFR Models
Category
Varistor Voltage (Max)
21 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
100 A
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
500 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Maximum AC Volts
11 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Maximum DC Volts
14 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Min)
17 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Typ)
19 V