BVR0805-11PFR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BVR0805-11PFR |
Description | VARISTOR 19V 100A 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 19 V 100 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BVR0805-11PFR Models |
Category | Varistor Voltage (Max) 21 V |
Manufacturer Bourns Inc. | Current - Surge 100 A |
Series | Number of Circuits 1 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Frequency 500 pF @ 1 kHz |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Maximum AC Volts 11 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Maximum DC Volts 14 V | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Varistor Voltage (Min) 17 V | Base Product Number |
Varistor Voltage (Typ) 19 V |