BSDL10S65E6 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 118-BSDL10S65E6TR-ND - Tape & Reel (TR) 118-BSDL10S65E6CT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BSDL10S65E6 |
Description | DIODE SIL CARBIDE 650V 10A 5DFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 27 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 650 V 10A Surface Mount 5-DFN (8x8) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 650 V |
Series | Capacitance @ Vr, F 500pF @ 1V, 1MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case |
Technology | Supplier Device Package 5-DFN (8x8) |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C |
Current - Average Rectified (Io) 10A | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.45 V @ 10 A |