5.0SMDJ36A-Q is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 2.491
Datasheet
58.1V Clamp 86.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
5.0SMDJ36A-Q
DigiKey Part Number
118-5.0SMDJ36A-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-5.0SMDJ36A-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-5.0SMDJ36A-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ36A-Q
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
5.0SMDJ36A-Q Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
86.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V