3306W-1-102 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 354
Datasheet
1 kOhms 0.2W, 1/5W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
3306W-1-102
DigiKey Part Number
3306W-102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3306W-1-102
Description
TRIMMER 1K OHM 0.2W PC PIN SIDE
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
3306W-1-102 Models
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Resistance
1 kOhms
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Size / Dimension
Rectangular - 0.268" x 0.319" Face (6.81mm x 8.10mm)
Tolerance
±25%