1.5SMBJ58CA
DigiKey Part Number
118-1.5SMBJ58CATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMBJ58CA
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
93.6V Clamp 16.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V