UV5TZ-395-30
DigiKey Part Number
492-1321-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UV5TZ-395-30
Description
EMITTER UV 395NM 20MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ultraviolet (UV) Emitter 395nm 3.2V 30mA 30° Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UV5TZ-395-30 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.2V
Manufacturer
Bivar Inc.
Viewing Angle
30°
Series
Orientation
Top View
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C (TA)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Ultraviolet (UV)
Package / Case
Radial
Current - DC Forward (If) (Max)
30mA