SPK4-0.006-00-58
DigiKey Part Number
BER220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPK4-0.006-00-58
Description
THERM PAD 19.05MMX12.7MM GRAY
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Gray 19.05mm x 12.70mm Rectangular
Category
Thickness
0.0060" (0.152mm)
Manufacturer
Bergquist
Material
Silicone Rubber
Series
Backing, Carrier
Polyimide
Packaging
Bulk
Color
Gray
Part Status
Active
Thermal Resistivity
0.48°C/W
Usage
TO-220
Thermal Conductivity
0.9W/m-K
Type
Pad, Sheet
Shelf Life
12 Months
Shape
Rectangular
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Outline
19.05mm x 12.70mm