VMS-450B-48-CFS
DigiKey Part Number
179-VMS-450B-48-CFS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VMS-450B-48-CFS
Description
AC/DC CONVERTER 48V 451W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 100 ~ 240 VAC Input
EDA/CAD Models
VMS-450B-48-CFS Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
91%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
5.83" L x 3.15" W x 1.60" H (148.1mm x 80.0mm x 40.6mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
9.4 A