VHK75W-Q24-S24
DigiKey Part Number
179-VHK75W-Q24-S24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VHK75W-Q24-S24
Description
DC/DC CONVERTER 24V 75W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 3.12A 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VHK75W-Q24-S24 Models
Category
Voltage - Output 1
24V
Manufacturer
Bel Power Solutions
Current - Output (Max)
3.12A
Series
Power (Watts)
75W
Packaging
Box
Efficiency
83%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
4.25" L x 4.00" W x 1.50" H (108.0mm x 101.6mm x 38.1mm)
Voltage - Input (Max)
36V