SWM6-12-NH-P6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 73
12V 6 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
CUI External Medical Power Supplies | Digi-Key Daily
SWM6-12-NH-P6
DigiKey Part Number
SWM6-12-NH-P6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWM6-12-NH-P6
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SWM6-12-NH-P6 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.17" L x 0.98" W x 1.44" H (55.0mm x 25.0mm x 36.7mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Current - Output (Max)
500mA
Standard Number
C22.2 No. 60601-1; 55011 Class B; 55024; 55032 Class B; 60601-1; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Power (Watts)
6 W