SWI24-12-N-SC
SWI24-12-N-SC
SWI24-12-N-SC
DigiKey Part Number
T1285-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI24-12-N-SC
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 24 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
24 W
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Screw Terminal
Input Connector
NEMA 1-15P
Size / Dimension
3.86" L x 1.93" W x 1.28" H (98.0mm x 49.0mm x 32.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CSA, IEC, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
C22.2 No. 60950-1; 60950-1
Current - Output (Max)
2A