LFMWLP120-1003
DigiKey Part Number
179-LFMWLP120-1003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFMWLP120-1003
Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 390VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LFMWLP120-1003 Models
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
91%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.18" H (76.2mm x 50.8mm x 30.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 390VDC
Approval Agency
CB, CE, cUL, NEMKO, UL
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
4.16 A