FLS250-2058
DigiKey Part Number
179-FLS250-2058-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FLS250-2058
Description
AC/DC CONVERTER 58V 249W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 58V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
FLS250-2058 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
94%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.50" L x 2.50" W x 1.57" H (114.3mm x 63.5mm x 39.9mm)
Voltage - Output 1
58V
Current - Output 1
6 A