DQD6-24-S15
DigiKey Part Number
179-DQD6-24-S15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DQD6-24-S15
Description
DC-DC, ISOLATED, 6 W, 9~36 VDC I
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 400mA 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DQD6-24-S15 Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
86%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.45" H (25.4mm x 25.4mm x 11.4mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
400mA
Base Product Number
Power (Watts)
6 W