0ZRC0040FF1E
DigiKey Part Number
5923-0ZRC0040FF1E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRC0040FF1E
Description
PTC RESET FUSE 90V 400MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 90V 400 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0ZRC0040FF1E Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
550 mOhms
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.29 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Box
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
90V
Package / Case
Radial, Disc
Current - Hold (Ih) (Max)
400 mA
Size / Dimension
0.299" L x 0.122" W (7.60mm x 3.10mm)
Current - Trip (It)
800 mA
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Current - Max
40 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)