0ZCF0185FF2C is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 20.084
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Fuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Excel Cell Electronic Co., Ltd.
Polymeric PTC Resettable Fuse 33V 1.85 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
SMT Low Profile PTC Resettable Fuses | First Look
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
0ZCF0185FF2C
DigiKey Part Number
5923-0ZCF0185FF2CTR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0ZCF0185FF2CCT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0ZCF0185FF2CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZCF0185FF2C
Description
PTC RESET FUSE 33V 1.85A 2920
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0ZCF0185FF2C Models
Category
Time to Trip
2.5 s
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
150 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
2920 (7351 Metric), Concave
Voltage - Max
33V
Size / Dimension
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.85 A
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)
Current - Trip (It)
3.7 A
Approval Agency
AEC-Q200, cURus, TUV
Current - Max
100 A