WLF12PXRGB600SQP
DigiKey Part Number
2170-WLF12PXRGB600SQP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLF12PXRGB600SQP
Description
FLEXIBLE STRIP LIGHT, 600MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
60lm Red, 110lm Green, 20lm Blue
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Temperature - Test
25°C
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
12V Red, 12V Green, 12V Blue
Packaging
Box
Current - Max
400mA Red, 400mA Green, 400mA Blue
Part Status
Active
Viewing Angle
120°
Type
LED Module
Features
Dimming, IP66, IP67, IP69K, With Connector
Color
Red, Green, Blue (RGB)
Size / Dimension
625.00mm L x 12.80mm W
Wavelength
618nm Red, 520nm Green, 464nm Blue
Height
6.40mm