K50PTCD4KQ
DigiKey Part Number
2170-K50PTCD4KQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K50PTCD4KQ
Description
TOUCH INDICATOR, 50MM, K50 PRO
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Round, Button, Flush SPST-NO Panel Mount, Front LED Display 18 ~ 30VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K50PTCD4KQ Models
Category
Illumination Type, Color
LED, Multicolor
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Features
LED Display
Series
Voltage - Supply
18 ~ 30VDC
Packaging
Box
Response Time
300ms
Part Status
Active
Termination Style
Connector (M12)
Mounting Type
Panel Mount, Front
Panel Cutout Dimensions
Circular - 50.00mm Dia
Actuator Type
Round, Button, Flush
Operating Temperature
-40°C ~ 50°C